AKIKO KOGA

古賀 亜希子

リーリャ・ブリークの秘密の人生

【文/ミラン・トゥーツォヴィッチ】

それはもはや女でもなく生ける人間でもなく、

無力な、弱い、そして哀しい死者、

私に言う、自分は獣ではない、なんの罪もないと

                         ミロシュ・ツルニャンスキー『ベオグラード歌』

時代の、歴史となる時代の、渦に巻き込まれた人生。考えられないほど多様な要因がたまたま引き起こす事件の混乱。エドワード・ロレンツは、動的な体制を描き、時と共に変化する体制は初期の条件、すなわち小さな変化に敏感であると言う。一見なんの脈絡もない偶然が重なって流れがすっかり変わる。流れは所与のものなのだろうか。来るべきものは瞬間に生じる。すべての可能性の総和として生じる。我々の人生に関わるものは重く、予見できない。

運命の出会い?可能な、不可能な愛、情熱、革命と政治、欲望、創造、権力と恐怖。幾世紀にもわたる体制が崩壊し、偉大な社会的実験が始まる瞬間における大小の人生。実験の指揮者たち。選んだのか、選ばれたのか?彼らはいったいなにを望んだのだろうか?

警察の資料や歴史的結論は、知ろうとする者に多くを語りうる。そのほうが楽なのだ。研究や論文はある側面に光を当てる。真実として。しかし、人の心の秘密は閉ざされたまま、心の持ち主と彼の内なる神のためだけにある。

「リーリャ・ブリークの秘密の人生』は秘密を知る試みではなく、秘密が不可知であることを語る試みである。リリアナ・ユリエブナ・フリークは1891年、モスクワで、裕福なユダヤ人の家に生まれた。父は法律家、母は音楽教師だった。ロシア語のほか、ドイツ語とフランス語を話し、ピアノを弾き、モスクワ建築学院を卒業した。美しく聡明な女性。ロトチェンコ、ブルリュク、レジェ、マチス、シャガール、カルティエ・ブレッソンが彼女の肖像画を描いている。1912年、オシプ・ブリークと結婚。彼はソ連の大学の法学部の卒業生だった。リーリャ・ブリークがマヤコフスキーと知り合うのは1915年、二人の親密な関係は1923年まで続き、その後も1930年の詩人の死まで交流があった。リーリ ャ・ブリークは1978年、自殺する。87歳であった。

オシップ・マクシモビッチ・ブリークは1888年、モスクワ生まれ。生家はユダヤ人の宝石商。法律家としての仕事のほか、ロシア前衛詩人、文芸評論家としても活動。ロシア・フォルマリズムの代表的存在だった。映画の仕事もある。未来派を自称し、フォルマリズムの研究書「音の反復」を著す。 マヤコフスキーの信頼を受け、ソビエト初期における最 もダイナミックな雑誌といわれる機関紙「レフ(芸術左翼戦線)」をいっしょに創刊した。同誌は、ロシア構成主義の演 壇となった。オシップ・ブリークは1920年、秘密警察の協力者となる。エドワルド・ブラウンはブリークについて、「書くことは稀だったが、詩形式に関する論文は時的言語のみごとな分析だった」と述べ、彼が「社会的要求」「文学上の事実」論の「レフ」きっての論客だったとも書いている。驚くべき知性をもちながら、行動においても原則においてもさして強くなかった男。1945年に心臓発作で急死。

ウラジーミル・ウラジーミロビッチ・マヤコフスキーは1893年、グルジアのバグダダ村に生まれる。父ウラジーミル・コンスタンチノビッチは森番だった。若くして共産党に入党。人物、風貌、そして時人としても独特の存在だった。当初より反抗的で、抗議の人であり、人生を動的に理解していた。誌に貝常話や語を用い、「陶酔的な調子、爆発的言語、 5用、階層的詩句を導入。ロシア未来派の創立者となる。 マヤコフスキーの詩と人生には、リーリャ・ブリークとの関 係が色濃く影を落としている。最も有名な詩「ズボンをはいた雲」は彼女に捧げられた。 「死が現実と夢に現れるもの すべてを憎む。いかなるものであれ生を崇持する」と述べている。1030年4月に自殺した。当局はそれを脱走とみなし、死後5年間は彼の名前は無視された。リーリャ・ブリークのスターリンへの手紙とスターリンの「マヤコフスキーに対する無関心は犯罪である」との発言のあと、マヤコフスキーの著作の出版は本格化した。

訳:山崎ヴケリッチ洋


Tajni život Ljilje Brik

Tekst / Milan Tucović

Samo, to više nisu, ni žene, ni ljudi živi,

nego neke nemoćne, slabe, i setbe, seni,

što mi kažu, da nisu zveri, da nisu krivi,…

Miloš Crnjanski, Lament nad Beogradom

Život u vrtlogu vremena, vremena koje će svakako postati istorija. Zbrka nasumičnih događaja uslovljenih nepojmljivim brojem različitih faktora. Edvarda Lorenc, opisujući dinamičke sisteme kaže da ti sistemi, evoluirajući vremenom, ostaju osetljivi na početne uslove, to jest, na male promene. Naoko nepovezani slučajevi mogu potpuno promeniti tok. A da ti je tok uopšte zadat? Ono što će doći nastaje trenutno, nastaje kao zbir svih mogućnosti.

Sudbinski susret? Moguće i nemoguće ljubavi, strast, revolucija i politika, žudnja, stvaralaštvo, moć i strah… Mali-veliki život u trenutku kada se ruši jedan viševekovni poredak i zapoćinje veliki društveni eksperiment. Korifeji eksperimenta. Da li su birali ili bili odabrani? Šta su uopšte želeli?

Policijski dosijeji i istorijski zaključci mogu da kažu mnogo toga ljudima koji to žele da čuju. Lakše im je tako. Mnoge studije i disertacije rasvetliće određene aspekte, dakako, istinito. Ali tajna ljudskog srca ostaje zatvorena samo za onoga ko je nosi, i za Boga u njemu.

Tajni život Ljilje Brik nije pokušaj da se spozna tajna već da se kaže nešto o nedokučivosti tajne.

Ljiljana Jurijevna Brik rođena je u Moskvi 1891. u bogatoj jevrejskoj porodici. Otac joj je bio pravnik a majka profesor muzike. Govorila je, pored ruskog, tečno nemački i francuski. Svirala je klavir i završila Moskovski arhitektonski institut. Bila je lepa i interigentna žena koju su portretisali Rodščenko, Burljuk, Leže, Matis, Šegal, Kartije-Breson… Udala se 1912. za Osipa Brika, diplomca Pravnog fakulteta Sovjetskog univerziteta. Poznanstvo i veza sa Majakovskim započinje 1915. i intenzivno traje do 1923. Na različite načine njihova veza opstaje do pesnikove smrti 1930. Ljilja Brik izvršila je samoubistvo 1978. u 87. godini života.

Osip Maksimovič Brik rođen je u Moskvi, 1888. godine u porodici jevrejskih juverila. Pored osnovnog pravničkog zanimanja bio je ruski avangardni pesnik, književni kritičar i najznačajniji  predstavnik ruske formalističke škole. Radio je i na filmu. Sebe je smatrao futuristom. Autor je jedne od najboljih formalističkih studija, Zvukovi poezije. Bio je čovek kome je Majakovski najviše verovao. Zajedno su pokrenuli najdinamičniji časopis rane sovjetske ere, LEF (levi front u umetnosti). LEF je postao platforma ruskog konstruktivizma. Osip Brik je postao saradnik NKVD-a 1920. godine. Edvard Braun za Osipa Brika kaže: “Pisao je malo ali njegovi članci o poetskoj formi…su briljantna analiza poetskog jezika…” Kaže i to da je on u LEF-u jedan od najprefinjenijih predstavnika teorije “socijalnih zahteva” i “literature činjenice”. Čovek iznenađujuće inteligencije ali očigledno nije bio toliko jak ni u delima ni u principima… Umro je 1945. od srčanog udara.

Vladimir Vladimirovič Majakovski, rođen je 1893. godine u selu Bagdadi u Gruziji. Otac Vladimir Konstantinovič je bio šumar. Majakovski postaje vrlo rano član Komunističke partije. Bio je osoben kao ličnost, kao pojava, kao pesnik. Od početka buntovan, čovek protesta, i dinamičkog shvatanja života. U poeziju je uveo leksiku ulice, ekstatičan ton, eksplozivan jezik, citate, stepenast stih. Jedan je od osnivača ruskog futurizma. Njegova poezija i život ostali su obeleženi vezom sa Ljiljom Brik. Njoj je posvetio i svoju najčuveniju poemu Oblak u pantalonama. Jednom je izjavio: “Mrzim sve ono gde se smrt javlja i snuje! Obožavam život pa ma kakav bio”. Ubio se aprila 1930. godine. Tadašnje vlasti su taj čin smatrale dezerterstvom i pet godina je vladao muk oko njegovog imena. Tek posle pisma Ljilje Brik Staljinu i njegovih reči da je ravnodušnost prema Majakovskom prestup, započinje neumereno štampanje njegovih dela.

Share / Subscribe
Facebook Likes
Tweets