【文/吉岡まさみ】
セルビアの画家ミラン・トゥーツォヴィッチが53歳の若さで亡くなったのは2019年のことだった。心筋梗塞だった。2020年、Steps Galleryで預かっていた作品を飾って追悼展を開催した。作品は完売した。彼はローマ法王の肖像画を描くように頼まれていたのだが、作品に手をつける前に亡くなったのだ。無念ということさえ感じる間もなく、あっけなく天国に逝ってしまった。
亡くなった後も、ミランの影響力はさまざまな人たちに広がり続けている。ひょっとしたら、天国から話しかけたり、指示を出していたりしているのではないかと思われるほどだ。
ミランは、気に入った人、気になる知り合いを選んで肖像画を描いた。古賀亜希子もミランのモデルになった一人だった。古賀は何度かセルビアに行き、モデルになるだけでなく、個展を開いたり、セルビアの街や人物を写し、ミランの作品や制作の様子を捉えてフィルムに収めていったりした。ミランを写した写真は大勢の興味を惹いた。ヴァ―ニャ・パシッチはミランの最後のモデルになった。モデルをしていた当時はまだ大学生だったが、彼女は刺繍作品を作っていた。ミランはヴァ―ニャの肖像画に刺繍糸を取りつけた。
おそらく、今回の展覧会は天国にいるミランが古賀に
「ヴァ―ニャとアキコとオレの三人展をやってくれ」
と指示を出したものだろう。
ミランの油絵と、ヴァ―ニャの刺繍、それにミランを写した古賀の写真を並べて三人展とすることになるのだが、その中で、特に注目されるのは、古賀の写真にヴァ―ニャが直接刺繍を施した作品だろう。
モノクロ写真には、ミランがキャンバスに向かって筆を走らせている姿。そのミランに刺繍糸がまとわりついていく。写真を撮った古賀と写真の中で制作しているミランと、刺繍糸を刺していくヴァ―ニャの三人が、糸でつなぎ合わせられていくように見える。
三人の濃密なつながりは、作品を通して見る人の心にも入り込んで、人と人との関係、巡り合わせの不思議にしみじみとした気持ちになるだろう。
(吉岡まさみ/Steps Gallery代表 2024年2月)
Приче, нанизане на једну нит
Масами Јошиока, директор галерије „Степс“
Српски сликар Милан Туцовић преминуо је 2019. са само 53 године. Од срчаног удара. Галерија „Степс“ је 2020. одржала комеморативну изложбу његових радова који су остали у галерији. Сви експонати су продати.
Милан је имао и наруџбину да наслика портрет папе римског, али умро је пре него што је започео рад. Не успевши чак ни да зажали, отишао је у рај.
И после своје смрти, Милан наставља да утиче на велик број људи. Чак имам утисак да нам се обраћа из раја, да нам даје инструкције.
Сликао је портрете људи које је волео, људи који су га интересовали. Акико Кога је једна од Миланових модела. Она је неколико пута била у Србији и не само да је позирала сликарима већ је имала изложбе својих радова, фотографисала је градове и људе, Миланове експонате и њега у процесу сликања. Фотографије на којима је Милан изазвале су велико интересовање.
Вања Пашић је Миланов последњи модел. У време када му је позирала, била је студент и управо је везла гоблен. Милан је Вањином портрету додао конац за вез.
Биће да је то Милан из раја поручио Акики: „Хајде организуј изложбу радова нас троје – твојих, Вањиних и мојих!“ Тако да смо решили да уприличимо изложбу Миланових уља на платну, Вањиних везова и Акикиних фотографија Милана, где ће, верујем, посебну пажњу привући Акикина црно-бела фотографија Милана како слика, на коју је Вања додала свој вез. Има се утисак како су Акико, која фотографише, Милан, који на тој фотографији слика, и Вања, која везе, повезани једном те истом нити.
Тесна повезаност ово троје преко фотографије продире и у срце посматрача и дира га чудом људских веза и (случајних?..) судбинских сусрета.